qëndroni dhe hani në vendet më të mira

Kuzhina Tradicionale

Kuzhina shqiptare eshte ndikuar shume nga kuzhina mesdhetare dhe ajo e vendeve ballkanike.Ne kuzhinen shqiptare keto influence predominohen nga kuzhina turke dhe greke te cilat kane lene gjyrmet e tyre,

Pjata tipike  është mish I pjekur , si edhe në nje pjese te mire te Shqipërisë, por qe ne kete treve specifikohet ne mishin e qengjit te pjekur ne furre dhe hell,protagonist  i padiskutueshëm ne i shumicen a e tavolinave te shtruara per festat apo gezimet familjare.Vakti kryesor i ditës është drekë, e cila i le nje hapsire te gjere  supave prej mishi dhe perime .  Sallatat e freskëta sezonale, (Sallata jeshile bërë nga tranguj, qepë, speca, patëllxhan, kungull i njomë, domate) të  shoqëruar nga kosi, kosi i perfituar nga qumështi i dhisë, por edhe djathi gjithashtu luan një rol të rëndësishëm, varietetet më të zakonshme janë djathra  të bardhë dhe Kaçkavall.

Specialitete të tjera janë  Pershesh me pule  (bazuar në mish pule dhe therrime  buke), tava me perime  (perime dhe djathë në tavë në furrë). Zarzavatet e përdorura janë patëllxhan, domate, kungull i njomë dhe qepët), bifteki një lloj hamburger, i përgatitur me mish viçi i grirë dhe i mbushur me salcë kosi, ose Lakrori ose byrek, një pica e mbushur me perime të përziera (spinaq dhe kungull i njomë), gatime me baze orizin  Pilaf, Dollma gjethet  e hardhise  të mbushura me mish te grire dhe oriz, ë Corba gjelle vendase pikante, Lacror (crepes me kos ,spinaq ,kungull  dhe qepe), Kukurec te brendshmet e qengjit te futur ne shkop dhe te pjekura ne furre ose hell, PET (makarona lokale te bera  me vezë), pasterma (mish i tharë ).

Mjaft te perhapura jane  ëmbëlsirat ,nder me te njohurat  bakllava  dhe panispanja, embelsira te sherebtosura me uje me sheqer.

There are also many local confectioneries, among the most common bakllava , and panispanja , a sugar soaked sponge cake.

Flamur Derri

Flamur Derri

Lloji i produktit: Emri i produktit: Adresa: Tel: Email: Referuesi: Hapja: Përshkrimi: read more
Alabalejla

Alabalejla

Lloji i produktit: Emri i produktit: Adresa: Tel: Email: Referuesi: Hapja: Përshkrimi: read more
Dashi

Dashi

Lloji i produktit: Emri i produktit: Adresa: Tel: Email: Referuesi: Hapja: Përshkrimi: read more
Ylli Zaimi

Ylli Zaimi

Lloji i produktit: Emri i produktit: Adresa: Tel: Email: Referuesi: Hapja: Përshkrimi: read more
Kantina Naco

Kantina Naco

Lloji i produktit: Emri i produktit: Adresa: Tel: Email: Referuesi: Hapja: Përshkrimi: read more