Territori

Kanioni i Osumit

Kanioni i Osumit

Kanioni  i Osumit është kanioni më i madh lumor në Shqipëri. Kur udhëton në brëndësi mahnitesh nga bukuria befasuese. Bimësia e blertë në muret vertikale të kanioneve, që krijon  një përzierje ngjyrash, guvat e zgavrat e formuara por dhe ujvarat e shumta që ka brenda...

read more
Ura e Kasabashit

Ura e Kasabashit

Ura e Kasabashit 1 km larg nga qyteti i Çorovodës ,Monument Kulture i kategorisë së pare e ndërtuar në vitin 1640.nga kryearkitekti i Perandorisë Osmane arkitekt Kasemi ruan ende fuksionalitetin .  ...

read more
Vizitoni Skraparin

Vizitoni Skraparin

Visit Skrapar Rrethi i Skraparit, me një sipërfaqe prej 775 kilometra katrorë dhe popullsi prej 29.845 banorë (INSTAT), shtrihet ne Shqiperine jugore ,ne qarkun e Beratit midis rretheve Korçe, Berat e Permet. Ai përfshin dy bashki (Çorovodë dhe Poliçan), 8 komuna...

read more
Trekking ne malin e Tomorrit

Trekking ne malin e Tomorrit

Mali Tomorr me piken e tij me  të lartë ,  Çuken Partizani  2417 m mbi nivelin e detit. Peizazhi është plot vegjetacion e lulezim,i pasur me pyje, ndër të cilat spikasin  pemë ahu dhe pisha e malit, perrenj , shpella , por edhe fauna  premton spektakel me ariun e...

read more
Kanionet, panorama befasues dhe fryme aventure

Kanionet, panorama befasues dhe fryme aventure

Nëse ju vendosni për të vizituar territorin e Skraparit, do të jetë i sigurt për të admiruar Kanionet , ‘kujdestarët’ vigane te lumit Osumit, muret e tmerrshëm të granitit, te cilat në rrjedhën e natyrës kane formuar jetët e tyre. Kanioni i Osumit dhe Gradecit jane...

read more
Tunelet e Pirogoshit

Tunelet e Pirogoshit

Per ndërtimin e tyre puna ka vazhduar për më shumë se 17 vjet.U vunë në fuksionim ,aty nga mesi i viteve 80 të. Të ndërtuar në faqe të kanioneve,pranë qytetit të Çorovodës,në një vend që se gjen as dreqi,ata i ngjajne nje qyteti të vërtetë nënëtoksor. Thuhej se në...

read more
Miss Shqipëria 2015 në Skrapar

Miss Shqipëria 2015 në Skrapar

Miss Shqiperia 2015 , “Xixellonjat e Bukurisë” bejnë rafting në kanionet e Osumit në qytetin e Çorovodës. Këtë vit “ Miss Shqipëria 2015”  30 vajza  shpalosin   bukurinë e tyre,  në një qytet, sa  të vogël po aq dhe të bukur. Në qytetin e Çorovodës që tashmë po njihet...

read more
“Airzoone Viaggi Avventura” në Skrapar

“Airzoone Viaggi Avventura” në Skrapar

Airzoone Viaggi Avventura (www.airzoone.com), që organizon Toure me motorra “Rally” Milano- Stamboll, këtë vit shtuan rrethin e Skraparit në itinerarin e tyre. Të mahnitur nga bukuritë dhe mikpritja, vendosën të vijnë përsëri për të përsëritur aventurën e paharrueshme...

read more
Festa e Hashures

Festa e Hashures

Më 16 nëntor, në teqenë (vendin e lutjes) të Abaz Aliut, u festua dita e Hashures: Në ceremonine e rastit morën pjesë dhjetra besimtarë Bektashi nga Çorovoda dhe nga fshatrat përreth, gjithashtu dhe autoritete të ndryshme lokale. Sekretari i Kryegjyshatës Botërore...

read more
Mjalti, shija e ëmbël e Skraparit!

Mjalti, shija e ëmbël e Skraparit!

Bashke me Rakinë dhe Rehaninë, Skrapari është i njohur, për prodhimin e mjaltit, që nga koha e lashtësisë. Për ta zbuluar çfarë e bën kaq karakteristik dhe të veçantë këtë mjaltë, takojmë dhe intervistojmë Astrit Çelën, Drejtor i Bujqësisë i rrethit të Skraparit dhe...

read more
Kultura mesjetare e Skraparit, hamamet e Slatinjes

Kultura mesjetare e Skraparit, hamamet e Slatinjes

Pjesë e kulturës mesjetare në Skrapar janë dhe ndërtimet e banjave (hamamet) në fshatin Slatinjë. Rreth 5 km në jug-perëndim të Çorovodës , ndodhet fshati Slatinjë i pozicionuar në kodër . I banueshëm edhe sot por me një popullsi relativisht më të vogël të cilët...

read more
Pelegrinazh në malin e Tomorrit

Pelegrinazh në malin e Tomorrit

Festa e Abaz Aliut në Malin e Tomorit bashkon mijëra pelegrinë Bektashinj. Sipas satistikave lokale 250 mijë pelegrinë, shkuan në Malin e shenjtë të Tomorrit, këtë vit. Besimtarët e shumtë që vizitojnë këtë vënd për pesë ditë me radhë kryejnë ritet fetare ku më...

read more